Med léčí zvenku i zevnitř

 

Med obsahuje:

15-20 % vody,
30-38 % fruktózy (cukr hroznový),
26-33 % glukózy (cukr ovocný),
1-10 % sacharózy (cukr řepný, nejméně obsažen v květových medech vyjma akátového a čistcového),
1-10 % vyšších cukrů,
0,1-1,0 % minerálních látek (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek, měď),
0,1-0,6 % enzymů (glukózooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza),
0,1-0,5 % organických kyselin (k. glukonová, k. citrónová, k. jablečná, k. jantarová, k. mravenčí, k. šťavelová a další),
0,1-0,5 % aminokyselin (fenylalanin, prolin, alanin, valin, cystein, lysin a další),
0,1 % vitamínů (B1, B2, B3, biotin, C, kys. pantotenová),
hormonální látky (adrenalin, acetylcholin, noradrenalin, dopamin a látky z mateří kašičky),
barviva (rutin, kverutin a jiné flavonoidy a antokyany),
vonné látky (diacetyl, acetaldehyd, propionaldehyd a 50 dalších).

Přirozenou vlastností medu je krystalizace, kterou neztrácí svou hodnotu.

Krystalizace závisí na vzájemném poměru fruktozy a glukózy. Glukóza je více obsažena v medech květových, a proto dříve krystalizují. V lesních medech je většinou vyšší obsah fruktózy a dextrinů a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu.

Do původního tekutého stavu jej lze přivést postupným zahříváním ve vodní lázni do 45° C. Postavením do blízkosti tepelného zdroje (topení, trouba aj.) zkrystalovaný med změkne a lze jej pak pohodlně roztírat. Med uskladňujeme v uzavřeném obalu (nejlépe skle) v suché tmavé místnosti, při teplotě teplotě do 15° C.


Medová koupel

Napusťte si plnou vanu horké vody, do které přidáte dva šálky medu. Pokud chcete, můžete med před nalitím do koupele zamíchat do smetany. Budete krásně vonět a lepkavosti se bát nemusíte.

Medová pleťová maska

Budete mít krásnou pleť z čistě přírodního zdroje. Nastrouháte na jemno okurky a k nim přimícháte jednu polévkovou lžíci medu. Rozetřeme na obličej, krk i dekolt, zakryjeme (např. ručníkem) a necháme asi 20 minut působit. Pleť se vyhladí, napne a zvlhčí. Med má navíc hojivé účinky. Nebo můžete vyzkoušet jiný recept (také dvacetiminutový určený pro citlivou pleť) - 2 žloutky, 2 lžíce medu, asi 200 ml bílého jogurtu.

Potřebujete zjemnit kůži?

Drsná místa na loktech a kolenou odstraníme pomocí medovo-citrónového zábalu:
2 lžíce medu + 2 lžíce citrónové šťávy zahřejeme ve vodní lázni, ještě teplé naneseme na určená místa a zakryjeme igelitem; doba působení je 20 minut, pak smyjeme vlažnou vodou. Jako tělový peeling smíchejte několik lžic medu s mořskou solí, jemně naneste na celé tělo a nakonec osprchujte teplou vodou.

Popraskané a oschlé rty stačí jen lehce potřít a nechat působit, med má hojivé účinky

Na vlasy rozpusťte med v teplé vodě, vetřete do vlasů, nechte 2 - 3 minuty působit a pak teplou vodou opláchněte. Získají pak nádherný lesk.

 

Proti kocovině

Med k snídani poskytne tělu potřebné látky jako je fruktóza, sodík a podobně, které mu pomohou se vyrovnat s následky přílišného popíjení alkoholu.

Nechte se masírovat medem!

V poslední době popularita včelího medu stoupá především díky medovým masážím, které uvolňují a prohřívají tělo. Medová masáž patří mezi ověřené postupy ukrajinského lidového léčitelství. Tyto prastaré a dnes znovu objevené masáže pomáhají při stresu, chronických nemocech, při nezdravém životním stylu a působí proti stárnutí. Při medové masáži totiž dochází nejen k uvolnění kožních pórů, ale také k důkladnému prokrvení pokožky. Kromě výborných účinků na pleť medová masáž zároveň silně oživuje celý organizmus.