Zázvor léčí

 

Trápí Vás chřipka nebo viróza? Jste unavení a otrávení? Vyzkoušejte čerstvý zázvor, kterému naši předci přičítali bezmála čarovnou moc!

 


Všichni ho známe jako koření ve vánočním cukroví či mase, případně v limonádách a pivu. Málokdo však ví, že zázvor má také skvělé uzdravující účinky - pomáhá proti astmatu, vysokému tlaku, jaterním chorobám a mnoha dalším neduhům. Američtí vědci dokonce nedávno přišli s tím, že pomáhá zpomalit i některé druhy rakovin, zejména rakovinu vaječníků a slinivky.

Proti bacilům bychom jen těžko hledali podobně účinný přírodní prostředek. Pro čerstvý zázvorový oddenek byste se měli vypravit hned, jakmile pocítíte nepříjemné pálení v krku či nose nebo Vás roztřese zimnice. Pokud je Vám chladno a přitom z Vás lije studený pot, zázvor Vás příjemně zahřeje, ale současně srazí horečku. Pomůže zlikvidovat zánět v krku, vyčistí tělo od jedů, zlepší zažívání, dodá energii i chuť k jídlu.

Zázvorový čaj

Do litru vroucí vody přidejte lžičku nastrouhaného zázvoru (lze i více, s množstvím stoupá léčivý účinek), kousek skořice a tři hřebíčky a pět minut vařte. Pak vyndejte koření a nechejte mírně vychladnout. Podle chuti přidejte med a citron. Při žaludečních potížích vynechejte skořici a hřebíček, zázvoru naopak dejte až polévkovou lžíci. Zalijte horkou vodou a po čtvrt hodině sceďte. Pijte teplé po doušcích.

Informace, která byla získána od jedné léčitelky a která se týká rozdílných účinků zázvoru čerstvého a sušeného, je následující:

Působení zázvoru dle tradiční čínské medicíny se liší podle toho, kterou formu zázvoru použijeme.

Čerstvý zázvor vyvolává pocení při napadení organismu chladnou a větrnou škodlivinou tak, že "otevírá" povrch těla, aby mohla škodlivina odejít. Když vypijeme horký zázvorový čaj a zpotíme se, další pití tohoto čaje je už bezpředmětné, protože by dále organizmus přehříval. Stejně nevhodné je pití čaje pravidelně a preventivně, vyčerpal by tělo a jeho zásoby.

Také harmonizuje žaludek zejména při zvracení, říhání, nechutenství (gastroenteritis), ale NE při žalud vředech.

Sušená forma zázvoru prohřívá trávení, je-li tam chlad - průjem a zvracení tekutého obsahu, poruchy trávení, bledost a chladné končetiny, pocení, vykašlávání řídkých hlenů s dušností. Také ale zastavuje krvácení - nadměrné menstruační, do střeva. Nic ale není všemocné a všeho moc škodí.

ZÁZVOR:

  • Dezinfikuje, likviduje záněty a horečku

  • Tlumí nevolnosti, zažívací obtíže, bolesti hlavy, nervozitu

  • Pomáhá proti astmatu, vysokému tlaku, nemocem jater a údajně také proti rakovině vaječníků a slinivky

  • Žvýkání čerstvého zázvoru tiší bolest zubů

  • Zázvorové koupele a čaj pomáhají při chřipce, nachlazení i alergiích

Zázvorové obklady a koupele - Pomáhají i při virózách

Používáme na ztuhlé klouby, vazy, unavené svaly a především na všechny chronické obtíže páteře. Nikdy NE!! při akutním zánětu. Při vysokém krevním tlaku nebo chorobách srdce opatrně. Také v těhotenství nepoužívat na bederní oblast.

Obklady

Balíček mletého zázvoru zalejeme 2-3 litry vařící vody. Necháme 15 až 30 minut louhovat. Vodu udržujeme horkou, ale nesmí se dál vařit, protože varem ztrácí zázvor účinky.

Do výluhu namočíme kus látky, vyždímáme a rychle jej přiložíme - tak teplý, jak lze snést. Obklad se přikryje suchým ručníkem. Při vychladnutí znovu namočíme do teplého výluhu.

Obklady se přikládají na 15 - 20 minut. Místo aplikace zůstává červené, překrvené a i při odstranění obkladů má hřát.

Po zázvorových obkladech je perfektní nahřátá místa namasírovat, případně uvolnit páteř, jde to velice lehce.

Koupele

Podobný účinek má i zázvorová koupel. Do vany použijeme výluh z 1 - 2 sáčků mletého zázvoru. Jeden sáček zázvoru stačí zalít 0,5 litrem vody a nechat louhovat cca 30 až 60 minut, poté vylít do napouštějící se vany. Koupel nemá trvat déle než 20 minut. Snažíme se co nejvíce ponořit, můžeme se i přikrýt osuškou, aby z vany neutíkalo teplo. Poté se osprchovat a ještě chvíli odpočívat. Opět POZOR na vysoký krevní tlak !!!

Přiložené obrázky: